Task 1:

a. 3 x 134 = 402

3 x 4 = 12

3 x 30 = 90

3 x 100 = 300

300 + 90 + 12 = 402

b. 4 x 233 = 932

4 x 3 = 12

4 x 30 = 120

4 x 200 = 800

800 + 120 + 12 = 932

c. 6 x 518 = 3108

6 x 8 = 48

6 x 10 = 60

6 x 500 = 3000

3000 + 60 + 48 = 3108

d. 4 x 204 = 816

4 x 4 = 16

4 x 0 = 0

4 x 200 = 800

800 + 0 + 16 = 816

e. 6 x 142 = 852

6 x 2 = 12

6 x 40 = 240

6 x 40 = 240

6 x 100 = 600

600 + 240 + 12 = 852

f. 9 x 223 = 2007

9 x 3 = 27

9 x 20 = 180

9 x 200 = 180

180 + 180 + 27 = 2007

g. 3 x 257 = 771

3 x 7 = 21

3 x 50 = 150

3 x 200 = 600

600 + 150 + 21 = 771

h. 7 x 124 = 686

7 x 4 = 28

7 x 20 = 140

7 x 100 = 700

700 + 140 + 28 = 686

i. 4 x 258 = 1032

4 x 8 = 32

4 x 50 = 200

4 x 200 = 800

800 + 200 + 32 = 1032

Task 2:

a. 4 x 132 = 528

b. 6 x 219 = 1304

c. 8 x 146 = 1168

d. 7 x 512 = 3584

e. 8 x 225 = 1800

f. 6 x 205 = 1230

g. 7 x 442 = 3094

h. 9 x 118 = 1062

i. 8 x 235 = 1880

Word Problems:

a. An orchard has 6 containers with 145 apples in each container. How many apples do they have in total?

a. An orchard has 6 containers with 145 apples in each container. How many apples do they have in total?

6 x 145 = 870

6 x 5 = 30

6 x 40 = 240

6 x 100 = 600

600 + 240 + 30 = 870

b. A tie company makes 214 ties everyday of the week (Monday to Friday). How many ties do they make in total?

5 x 214 = 1070

5 x 4 = 20

5 x 10 = 50

5 x 200 = 1000

1000 + 50 + 20 = 1070

c. A mail centre received 354 parcels on Saturday and another 354 parcels on Sunday. How many parcels of mail did they received over the weekend?

2 x 354 = 708

2 x 4 = 8

2 x 50 = 100

2 x 300 = 600

600 + 100 + 8 = 708

d. 5 planes have just landed at the airport. Every plane carries 325 passengers. How many passengers have just landed at the airport?

5 x 325 = 1625

5 x 5 = 25

5 x 20 = 100

5 x 300 = 1500

1500 + 100 + 25 = 1625

e. A toy maker has just sent out 8 boxes with 215 toy rockets in each box. How many toy rockets have they sent out in total?

8 x 215 = 1720

8 x 5 = 40

8 x 10 80

8 x 200 = 1600

1600 + 80 + 40 = 1720

f. A large department store has 4 boxes of socks. There are 121 pairs of socks do they have to sell?

4 x 121 = 484

4 x 1 = 4

4 x 20 = 80

4 x 100 = 400

400 + 80 + 4 = 484

g. A bank robber has filled 6 bags with money. He put 254 coins in every bag. How much coins has he stolen in total?

6 x 254 = 1253

6 x 4 = 24

6 x 50 = 30

6 x 200 = 1200

1200 + 30 + 23 = 1253

h. A warehouse has 8 boxes of pencils and there are 480 pencils in every box. How many pencils so they have in total?

8 x 480 = 3840

8 x 0 = 0

8 x 80 = 640

8 x 400 = 3200

3200 + 640 + 0 = 3840

i. A soup company has 5 boxes of cans. There are 158 cans in each box. How many cans do they have in total?.

5 x 158 = 790

5 x 8 = 40

5 x 50 = 250

5 x 100 = 500

500 + 250 + 40 = 790

## No comments:

## Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.